Yazi


2020-08-13 08:16:53

Güvenli Liman / Romantik ilişkilerde Güvenli Bağlanma

 

İki önceki yazım olan, “ Sevgilim Neden Böyle? Romantik İlişkilerde Bağlanma ” adlı yazıda bağlanma kuramından, bebeklikte oluşturulan bağlanma stilinin ileriki yaşamda nasıl rol oynadığından, ayrıca kaçıngan ve kaygılı bağlanma stillerine sahip kişilerin tutum ve davranışlarından bahsetmiştik. Bu yazıdaysa güvenli bağlananların özelliklerinden bahsedeceğiz.

 

Güvenli;

Duygularını rahatça ifade ederler; öfke, sevinç, hayal kırıklığı, coşku, aşk gibi duygularını ifade etmekten çekinmezler. İlişkide “Seni seviyorum” cümlesini kurmaktan çekinmezler.

 

Oyun oynamazlar; ilişkiyi satranç oyunu gibi yaşamazlar. Partnerlerini, birkaç el sonraki hamlelerini tahmin etmek zorunda oldukları rakipleri gibi görmezler. Örneğin “O aramadan ben aramayayım” ya da “Telefon biraz çalsın, sonra açayım” gibi hesapların içine girmezler.

 

Arkadaşları ve ailesiyle kontak kurmanızdan rahatsız olmazlar;  Partnerlerini sosyal çevrelerine dahil etmekten çekinmezler. Aynı şekilde partnerlerinin aile ve ailesiyle tanışma fikri onları korkutmuyordur.

 

Güvenilirdirler; yaptıkları ve onayladıkları planlara sadıktırlar. Önemli bir sebepten planı yerine getiremeyecekse önceden bilgi verir, özür diler ve telafi ederler. Arayacağını söylerlerse ararlar.

 

Ulaşılabilirdirler; sürekli yoğunluklarından bahsederek yakınlarını ihmal etmezler. Aradığınızda ya da mesaj attığınızda anında cevap veremeseler bile kısa süre içinde size dönüş yapacalarını bilirsiniz. Ayrıca ne kadar yoğun olurlarsa olsunlar vakit ayırırlar.

 

Kararları birlikte alırlar; Sizin tercihlerinizi göz önünde bulundururlar. En iyisini kendilerinin bildiğini varsaymazlar.

 

Partnerlerinin özellikleri konusunda esnektirler; partner seçiminde özellkle boy, kilo gibi fiziksel olmazsa olmazları yoktur. “Tüm erkekler/kadınlar şöyle, şöyledir” gibi genellemelere sıklıkla başvurmazlar.

 

Trip atmazlar; Onları rahatsız eden durumu ifade etmekten çekinmezler, karşının tahmin etmesini beklemezler. 

 

Bağlanmaktan korkmazlar; bir ilişkiyi ve yakınlaşmayı özgürlüklerine müdahale gibi görmezler. İnsanların kedisinden faydalanmaya çalıştıklarını düşünmezler.

 

İlişkiyi çok zor bir iş olarak görmezler; bir ilişkinin ne kadar zor olduğundan bahsetmezler. “ilişki dediğinin; hediyesi var, mesaj atması var, araması var, ilgi göstermesi var, var oğlu var…”gibi cümlelerle ilişkiyi tanımlamazlar. İlişki onlar için dingin akan bir su gibidir, huzur verir ve yolunu kendi bulur.

 

   Güvenlilerle İlişki Kurmak

 

            Yukarıda özelliklerini belirttiğim güvenlilerle ilişki kurmak kolaydır ve güvenliler genellikle güvenlilerle birlikte olmayı tercih ederler. Kaygılı ya da kaçınganlarla kurulan ilişkilerde ise partnerlerini(kendini geliştirmeye açıklarsa) bir miktar güvenli bağlanma stiline yaklaştırabilirler.

            Güvenlilerin ilişkileri lunapark trenine benzemez yani şiddetli duygusal iniş çıkışlar, ani romantik yakınlaşıp sonra birden soğuma gözlemlenmez. Duygularını ifade etmekte zorlanmadıkları için her daim sevecendirler, sevdiklerini söylemekten de hissettirmekten de çekinmezler. Ortalıkta gezinen hayalet eski sevgililer ya da “Nerede o eski aşklar?” gibi sözler yoktur hayatlarında.  İçinde bulunduğu ilişkinin samimiyetinden emindir ve ilişkinin geleceğiyle ilgili planlar yaparlar…

            Bağlanma stili sadece ikili/romantik ilişkileri değil tüm insani bağları etkilediği için çevreleriyle de barışıktırlar. Aile ve arkadaşlarıyla duygusal bağları sağlamdır. Bir şehri, takımı, müzik türünü diğerlerinden daha çok sevebilirler ama bunu holiganca yapmazlar. Diğer gruplar düşmanları değildir.

            Peki, böyle uzun uzun iyi yönlerini saydığımız, “Aşık olunacak erkek/kadın” dediğimiz, güvenli bağlanma stiline sahip insanlara mı ilgi duyarız sadece? Cevabı, “hayır” değil mi? Öyleyse, neden “Olmayacak, yanlış insanlara” aşık oluruz? Bunun için kaçıngan-kaygılı arasında sıklıkla görülen “fırtınalı aşk” ve “ilişkide güvenli limana nasıl yanaşılır?” konularına değineceğimiz, bir sonraki yazımı okuyabilirsiniz.

 

Not: Okumuş olduğunuz yazı "Romantik İlişkilerde Bağlanma" üzerine yazdığım serinin ikinci yazısıdır. Bu yazının başlangıcı ve devamı niteliğindeki diğer iki yazı için aşağınaki linklere tıklayabilirsiniz.

1. yazı -  

Sevgilim Neden Böyle? Romantik İlişkilerde Bağlanma

3. yazı -

Fırtınalı Aşk* / Romantik İlişkilerde Kaygılı-Kaçıngan Çekimi

 

Psikolog / Aile Danışmanı

Gamze ÜNGÖRMÜŞ   

Tags:güvenli bağlanma,romantik ilişkiler,nerede o eski aşklar,bağlanma stilleri,neden olmayacak yanlış kişilere aşık oluruz,psikolog gamze üngörmüş,ankara


Ali Caydere

Ben bu seriyi çok sevdim, ellerinize sağlık Gamze hanım