Yazi


2020-08-15 21:47:43

Kitap Tavsiyesi 6 - Bağlanma

 

Romantik ilişkilerde bağlanma üzerine yazdığım üçlü yazıdan sonra, yazılarımın sıkı takipçisi birkaç dostum ve danışanımın ilgisinden anladım ki bağlanma, romantik ilişkiler, kadın/erkek ilişkileri, aşk gibi konular büyük ilgi görüyor. Güzel sorular geldi, dilim döndüğünce cevapladım ve ileri okuma yapmak isteyenlere bir kitap tavsiye ettim. Tavsiyemi şimdi buradan da yinelemek istiyorum. 

 

Amir Levine ve Rachel Heller'in "Bağlanma, Aşkı Bulmanın ve Korumanın Bilimsel Yolları" adlı bu kitabı okuduktan sonra ilişkilerinize ve kendinize bambaşka bir pencereden bakacaksınız.  "Neden hep kavga eder çiftler, bazı insanlar neden aldatır, neden bazı insanlar bir vardır bir yoktur ve neden hep  olmazlara meyilliyim" gibi sorulara bilimsel yönden yaklaşan ufuk açıcı bir kitap. Kitap; bağlanma stillerini anlatarak başlıyor, sonrasında kendinizin ve partnerinizin bağlanma stilini belirlemeniz için anketler sunuyor. Ardından 3 temel bağlanma stilini örnekler vere vere tanıtıyor bizlere. Son olarak; “etkin iletişim” ve “sorunları çözmek” gibi iki başlık üzerinden bize yol gösteriyor.

 

2020 başlarında bu kitabı tavsiye ettiğim Ankara Üniversitesinde okuyan, genç bir danışanım, bir hafta sonraki seansımızda, "Aşık değilmişim, takıntıymış benimki" diyerek keyifle koltuğa bırakmıştı kendini. Bana yine "Kaliteli kitaplar, bazen en güçlü seanslardan bile etkili olabiliyor " dedirtmişti bu genç o zamanlar. Gerçekten de depresyondan, takıntıya, fobiden, kaygıya kadar hemen her psikolojik problemin çözümü, farkındalıkla başlıyor ve farkındalığı en çok okumak arttırıyor.  Gerek online, gerek yüz yüze seanslarımda sık sık tavsiye ettiğim kitapların başında gelen bu kitabın; sizlerin de farkındalığına katkı sağlayacağını ve severek okunacağını tahmin ediyorum...

 

Diğer psikoloji üzerine kitap tavsiyelerim için şunlara da göz atabilirsiniz.

 

 

Kitap Tavsiyesi 1 - Işığın Yolu

Kitap Tavsiyesi 2 - Ebeveyn Benim

Kitap Tavsiyesi 3 - Ben Nesli

Kitap Tavsiyesi 4 - Bütün Beyinli Çocuk

Kitap Tavsiyesi 5 - Öfke Dansı

 

Psikolog / Aile Danışmanı Uzmanı

Gamze ÜNGÖRMÜŞ        

Tags:bağlanma,depresyon,online terapi,psikolog gamze üngörmüş,psikoloji üzerine kitap tavsiyesi


ibrahim

çok güzel bir kitaptır, diğer önerilerinizi de listeme ekledim. teşekkürler

Bade

Blogunuzdan geliyorum, yazılarınız çok guzel